Jak zacząć przygodę z Jiu Jitsu: Prosty poradnik dla początkujących

Jeśli jesteś fanem mieszanych sztuk walki, prawdopodobnie zetknąłeś się ze sportem jiu jitsu w takiej czy innej formie. Jiu jitsu to sztuka walki, w której kładzie się nacisk na technikę, a nie na siłę i rozmiar. Celem jest poddanie przeciwnika poprzez zablokowanie go lub obalenie, z którego nie może uciec. Ponieważ istnieje tak wiele różnych aspektów tego sportu i jest to tak intensywna aktywność fizyczna, rozpoczęcie nauki Jiu Jitsu dla początkujących może być dość trudne. Jednak dzięki odpowiednim wskazówkom, nauka technik i podstaw Jiu Jitsu nie jest wcale taka trudna! Poniżej przedstawiamy kilka rad, jak rozpocząć przygodę z Jiu Jitsu, a także kilka wskazówek, od czego zacząć, jeśli chcesz wkroczyć w ten nowy świat.

Zacznij od podstaw.

Zanim wejdziesz na matę, poświęć czas na naukę podstaw. Dotyczy to takich technik, jak garda, dosiad i garda zamknięta. Są to najczęściej spotykane pozycje w Jiu Jitsu, więc rozsądnie jest zacząć od nich. Garda to pozycja, w której leżysz na przeciwniku. Z tego miejsca możesz użyć nóg, aby wywrzeć nacisk na przeciwnika lub uwięzić jego ręce. Pozycja do siadu to taka, w której siedzisz na przeciwniku, opierając kolana na jego górnej części ciała. Zamknięta garda to pozycja, w której leżysz na przeciwniku, a jego nogi są uwięzione między twoimi. Jest to bardzo często spotykana pozycja na zajęciach Jiu Jitsu dla początkujących.

Zdecyduj, jakiego rodzaju Jiu Jitsu chcesz się nauczyć.

Gdy zaczniesz trenować i ewentualnie startować w Jiu Jitsu, będziesz musiał zdecydować, jakiego rodzaju Jiu Jitsu chcesz się uczyć. Istnieje wiele różnych rodzajów Jiu Jitsu, ale najpopularniejsze z nich to Brazylijskie Jiu Jitsu, Judo i No-Gi. Brazylijskie Jiu Jitsu kładzie nacisk na grę w parterze, a większość walk kończy się na macie. Jest to bardzo techniczny sport, który skupia się na technice i dźwigni, a nie na sile. Judo jest przede wszystkim sportem parterowym, ale skupia się bardziej na rzutach i obaleniach. No-Gi to odmiana Jiu Jitsu, która nie wymaga noszenia kimona. Stosuje się ją głównie w zawodach mieszanych sztuk walki.